SEX AŽ PO ZÁVODĚ?

Sex má ve sportovních kruzích velmi špatnou pověst – ubírá prý před závodem potřebné síly. Je tedy potřeba kratšího sexuálního půstu, aby byl sportovní výkon opravdu kvalitní?

Sport a sex toho mají hodně společného; po obou aktivitách jsme sice obvykle fyzicky unavení, nicméně většinou spokojení. Větší výkonnost míváme v mládí, i když přibývající léta a pozvolna klesající výkon mohou částečně zasuplovat tréninkem získané zkušenosti. Při sportu i sexu hraje významnou roli tzv. hormon štěstí – endorfin (příbuzný opiátu morfinu), jehož zásluhou se cítíme dobře naladění, šťastní, vlivem endorfinu se tlumí vnímání bolesti (např. přestane bolet hlava) a probíhají další zajímavé pochody v organismu. A tak bychom mohli v hledání podobností pokračovat s pomalu přibývajícím ruměncem ve tváři dál a dál.

„Před“ je tabu?

Zda je sex v předvečer závodu opravdu tabu, se vědci i trenéři handrkují už mnoho let. Dostupné závěry několika málo uveřejněných výzkumů naznačují, že soulož v předvečer závodu nemá vliv na podání kvalitního sportovního výkonu. Lze se však jen domnívat, zda jsou např. výsledky jedné švýcarské studie z Ženevské univerzity, kdy byl u pouhých patnácti vrcholových sportovců sledován vztah výkonnosti a sexu skutečně 100% vypovídající. Studie prý prokázala, že sex před závodem výkon nijak neovlivní. I když se např. u zúčastněných atletů objevila vyšší hladina stresu tehdy, když měli podat maximální sportovní výkon do dvou hodin po souloži. Což samozřejmě může přímo souviset nejen s fyzickým výkonem podaným při milostných hrátkách, ale např. s poklesem důvěry ve vlastní schopnosti, neboť sex před závodem má prostě dlouhodobě špatnou pověst. Studie též nezveřejnila, zda byli oni atleti muži či ženy, což má v uvedených souvislostech vcelku velký význam. Pánové jsou bezprostředně „po“ spavější než dámy a dvě hodiny na regeneraci jednoduše vždy stačit nemusí.

113877553-sex-424

V ložnici profíků
Bojím se, že uspokojivou odpověď na to, zda ano či ne vám neposkytnu, a troufám si říct, že ani odborníci doposavad nejsou jednotní. Nakoukneme-li do ložnice vrcholových sportovních týmů; tak někteří trenéři svým svěřencům sex v předvečer utkání přímo doporučují (Gary Kirsten – kriket, Sven-Göran Eriksson – fotbal), jiní jej absolutně vylučují (Fabio Capello – fotbal, Plamen Markov – fotbal).

Před několika lety se k tomuto problému vyjadřovala pro BBC ve spojitosti s MS ve fotbale populární britská sexuoložka Petra Boynton, která mimo jiné tvrdila: „Sex sám o sobě sportovní výkon neovlivňuje. Dříve se věřilo – zejména se to týkalo boxu, ale i jiných sportů, že když při pohlavním styku při ejakulaci ztratí sportovec sperma, přichází o testosteron, a tudíž také přichází o mužnou sílu. Lidé tomuhle ještě často věří, víme ale, že nejde o ztrátu hormonů, které se dají velice rychle nahradit, ale spíše jde o ztrátu energie“.

Kupodivu dle paní Boynton sex v žádném případě nenarušuje koncentraci, v mnoha případech prý spíše naopak, neboť dobrý sex pomáhá pozitivnímu vnímání vlastní osobnosti, což prý pomůže nejen k lepší koncentraci při další činnosti, ale také může eliminovat předzávodní stres. Závěry doktorky Boynton se zdají být vcelku logické a rozumné, shrnout je lze do krátké věty: „Těsně před ne, ale s rozumným odstupem ano.“

A vám, než se odborníci definitivně shodnou, zatím nezbývá nic jiného, než hledat pravdu přímo v praxi. Pár hodin před závodem asi nikdo riskovat nebude, většinou to ani nebývá technicky možné, ale myslíte, že sex v předvečer závodu vaši jízdu nějak negativně ovlivňuje?

Zdroj