16 mýtů ve fitness

Pokud s cvičením či zdravým stravováním teprve začínáte, můžete se nevědomky stát obětí mýtů kolujících ve fitness světě. Kvůli jedné takové špatné radě může být dosažení vašich cílů nemožné. Zdraví a fitness by nemělo být jen týdenním výstřelkem. Měla by to být celoživotní práce. Každý nový úspěch by vás měl posunout k určení nového cíle. Pokud zhubnete vytoužených deset kilo, zkuste se přihlásit na pětikilometrový běžecký závod. Pokud dosáhnete nového osobního rekordu na dřep, zkuste zjistit, jak můžete zapracovat na svém mrtvém tahu. Neexistuje žádný konec, kam až můžete s tímto životním stylem zajít. Problém pro většinu lidí je však vůbec začít.

 

MÝTUS 1: Tuk mohu odstranit lokálně pouze z problémových partií

Realita: Lokální hubnutí není možné dokud nejdete na liposukci. Za běžných okolností vaše tělo čerpá tuk z různých oblastí různou rychlostí v závislosti na vaší genetice. Pokud by lokální hubnutí existovalo, pak byste zřejmě jen zřídka mohli vidět ženu, které se ukládá tuk ve spodní části těla, či muže s pivním břichem.

 

MÝTUS 2: Proteinová tyčinka je dobrá ke svačině

Realita: Ne. Většina proteinových tyčinek, zejména ty, které koupíte běžně v supermarketu, se složením podobají více Snickers. Pokud neberete proteinovou tyčinku jako náhradu za běžnou sladkost, ale chcete si zdravě pochutnat, vyrobte si tyčinky sami nebo pečlivě studujte složení každé z nich.

 

MÝTUS 3: Jasně definovaná muskulatura se tvoří zvedáním nízkých vah po mnoha opakování

Realita: Vyrýsovanost a definované svaly přicházejí se svalovou hmotou v kombinaci s nízkým podkožním tukem. Pokud budete trénovat pouze s nízkými váhami, svalovou hmotu si nevytvoříte. Pokud žádnou svalovou hmotu nemáte, nespálíte příliš tuku. Pokud máte nízké procento podkožního tuku, ale pouze málo vytvořené svalové hmoty, pak po vyrýsování nemáte co „ukázat“.

bench-press-with-chains

 

MÝTUS 4: Sacharidy jsou jen chléb a nudle

Realita: Omyl. Sacharidy najdete rovněž v ovoci, zelenině, přílohách, ovesných vločkách i mléčných výrobcích. Jsou zkrátka všude kolem nás. Není však sacharid jako sacharid. Pozor byste pak měli dávat zejména na ty jednoduché, to jsou ty které najdete ve sladkostech.

 

MÝTUS 5: Vápník získám pouze z mléčných výrobků

Realita: Vápník můžete získat i z veganských zdrojů, jako je brokolice či sezamová semínka. Abyste se však z těchto zdrojů dostali na doporučený denní příjem vápníků, museli byste těchto potravin jíst opravdu hodně. Pokud nemáte žádná omezení, pak se všem mléčným výrobkům zbytečně nevyhýbejte. V opačném případě zvažte suplementaci.

 

MÝTUS 6: Čím více se potím, tím více spaluji tuk

Realita: Pot nemá s intenzitou spalovaní tuků nic společného. Je to jen způsob jakým se tělo brání proti teplu. Tuk se oxiduje uvnitř vašeho těla, a neodpaří se, jen pro to že se potíte.

 

MÝTUS 7: Avokádo, arašídové máslo a podobně je zdravá potravina která mi pomůže zhubnout

Realita: Zdravé tuky jsou samozřejmě důležitou součástí vašeho jídelníčku. Přestože váš jídelníček budou tvořit ze 100% jen zdravé potraviny, stále to neznamená, že nemůžete přibrat. Cpát všude možně velké množství arašídového másla, jen proto, že je obecně považováno za zdravé, rozhodně není tou správnou cestou.

 

MÝTUS 8: Ovoce je zdravá svačina ze které nelze přibrat

Realita: Lidé jí jídlo, protože nám dodává živiny a „palivo“. Z každého jídla, nehledě na to jak je zdravé, se však dá přibrat. Ovoce obsahuje spoustu snadno přístupných sacharidů, které pokud tělu poskytnete, dáte mu v podstatě znamení aby přestalo spalovat tělesný tuk jako „palivo“.

 

MÝTUS 9: Jóga mi pomůže vyrýsovat

Realita: Pokud zrovna neděláte hot yogu, pak při klasické józe mnoho kalorií nespálíte, protože nevyžaduje příliš kyslíku. Zároveň ani nestimuluje svalový růst tak jako klasický trénink.

bali1

MÝTUS 10: Kardio přes silovým tréninkem mi pomůže rychleji vyrýsovat

Realita: Pokud běháte na páse ještě před silovým tréninkem, budete následně během tréninku příliš vyčerpaní a nedáte do tréninku tolik, jako běžně. Na páse se proto na začátku pouze krátce zahřejte, a případné kardio zařaďte až na konec tréninku.

 

MÝTUS 11: Kofein má na tělo negativní účinek

Realita: Problémy s kofeinem se objevují většinou až při jeho přehnaném užívání. Běžně však má na tělo pozitivní efekt, například dodávkou energie pro sportovní výkon.

 

MÝTUS 12: BCAA a protein jsou to samé

Realita: Protein, neboli bílkovina, je složena z několika aminokyselin. BCAA (branched chain amino acids) jsou větvené aminokyseliny – Leucin, Isoleucin a Valin. Tyto tři aminokyseliny jsou nejrozšířenějším typem ve svalové tkáni. Používáním BCAA chráníte zatěžované svaly.

 

MÝTUS 13: Kreatin způsobuje masivní váhový nárůst

Realita: Kreatin se vyskytuje přirozeně v těle. Jeho primární užití je jako zdroj energie. Kreatin s sebou táhne vodu do svalové buňky, což může způsobit, že se buňka zvětší. To může způsobit, že sval vypadá větší.

Důvodem, proč však lidé nabírají na váze je ten, že se při užívání kreatinu nesprávně stravují. Velké množství cukrů a nezdravé potraviny pak mohou způsobit nevzhledný objem a nafouknutí.

 

MÝTUS 14: Větší množství bílkovin škodí ledvinám

Realita: Zdraví a především sportující lidé se rozhodně nemusí bát většího přísunu bílkovin (např. než je doporučených max 2g/kg váhy). Nezapomínejte však na dostatečný pitný režim.

 

MÝTUS 15: Velké svaly znamenají silné svaly

Realita: Je velký rozdíl mezi tím trénovat svaly k tomu aby velké, a trénovat je k tomu aby byly silné. Pro závodníky v kulturistických soutěží je velikost a tvar svalu to nejzásadnější. Pro sportovce je to sílá pro maximální výkon.

Není řečeno, že velké svaly nemohou být silné, pokud však vedle sebe postavíte kulturistu a liftera, zjistíte že vzhled a struktura svalů neříká zdaleka vše.

 

MÝTUS 16: Pokud chci zhubnout, musím hodně běhat

Realita: Váš úspěch záleží na vašem konkrétním cíli, pokud chcete být schopni uběhnout deset kilometrů a ani se nezapotit, pak ano, budete muset běhat. Pokud je však vaším cílem ztratit tuk či nabrat nějakou svalovou hmotu, běhání není ten zrovna nejlepší způsob. Čím více ja navíc vaše tělo na běhání zvyklé, tím méně kalorií během něj spálíte.

Zdroj

Napsat komentář