Vybrat správného trenéra není jen tak a člověk může snadno sáhnout vedle. V tomto článku jsme se je pokusili zařadit do pomyslných kategorií, na základě kterých si můžete udělat vlastní úsudek, zda pro Vás dotyčný bude přínosem či nikoliv.
1) ŽVANIL
Ať ho zahlédnete ve fitku kdykoliv, zkrátka pusu nezavře. Během tréninku s klientem probere rozličnou škálu témat od práce až po počasí, nějak ale opomíjí podstatu své práce. Skvěle si s ním popovídáte a ušetříte tak za psychologa, tím to ale hasne. Poznámky k tréninku, stravě apod. jsou samozřejmě na místě, v tomto případě se ale podstatou spolupráce stává tlachání na úkor cvičení. Progres u jeho svěřenců bývá minimální, řada z nich má také tendenci v zápalu diskuze opomínat správné dýchání i techniku provedení cviků. Pokud si chcete dát s trenérem do těla a vidět na sobě změny, toto nebude ta správná volba.
2) MILOVNÍK KLADEK A STROJŮ
V průběhu tréninku s ním vystřídáte nejrozličnější stroje, dost možná Vás i pochválí za skvělé výkony na kladkách, jakmile se ale dotazujete na cviky s volnou váhou, není s ním moc řeč a s trochou štěstí Vás vezme na bench-press. Stroje samozřejmě mají v tréninku své místo, zejména chcete-li svaly procvičovat izolovaně, nikdy však nebudou mít na tělo takový efekt jako cviky s volnou zátěží (např. dřepy, mrtvý tah). Není divu, že ani s tímto trenérem nedosáhnete žádného ohromujícího progresu, zejména co se týče nárůstu svalové hmoty a mohutnosti celkově. Dobří trenéři vždy využívají různých forem zátěže, ne pouze kladek, což jim umožňuje maximalizovat výsledky svých klientů.
3) MISTR RUTINY
Kreativitu byste u něj hledali těžko, po čase už znáte tréninky s ním nazpaměť a víte přesně, co Vás čeká. Nic už Vás nepřekvapí a Vaše tělo rovněž, což není dobře. Správný trenér by neměl dopustit, abyste pod jeho vedením dospěli do stavu frustrace a stagnace. Čím déle kvalitní spolupráce mezi trenérem a klientem trvá, tím náročnější cviky a jejich kombinace je možné zařazovat. Narazili jste na mistra rutiny? Pokud cítíte, že Vám trénink nedává to, co byste chtěli, nebojte se spolupráci ukončit a sáhnout po někom lepším.
4) NEVZDĚLANEC
Jen investovat do trenérského kurzu a vydělávat peníze, to je jeho cílem. Nezajímáte ho Vy, Vaše cíle ani případné zdravotní problémy. Jednou udělal trenérské zkoušky a nemá potřebu se dále rozvíjet a vzdělávat. Nikdo samozřejmě nechce pracovat zadarmo, ani Váš trenér ne, ale opravdu chcete někoho, kdo s Vámi jen nějak odjede trénink, nechá si zaplatit a ochudí Vás o onu podstatnou věc zvanou „individuální přístup“? O co Vás ale pravděpodobně neochudí, je nabídka doplňků výživy, které prostě „musíte“ mít (opět – jde o zisk, nic jiného).
5) (BÝVALÝ) ZÁVODNÍK
Prošel si tvrdou soutěžní přípravou, zničujícími tréninky i psychicky náročnou dietou. Ani Vás šetřit nebude. Připravte se na to, že si při tréninku s ním kolikrát sáhnete na úplné dno. Společnými silami můžete vytěžit z Vašeho potenciálu maximum. Je dost pravděpodobné, že jednoho dne dospějete do fáze, kdy Vás začne nabádat, ať soutěžení vyzkoušíte na vlastní kůži. O tom, že Vás dokáže skvěle namotivovat k lepším výkonům není pochyb.
6) SRDCAŘ
Pro tohoto člověka je fitness a zdravý životní styl alfou a omegou jeho života. Neustále se ve svém oboru vzdělává a lační po nových informacích a zkušenostech, vše rád testuje sám na sobě, ať už jde o trénink či stravování. Žádný Váš dotaz nebo přání nezůstane bez povšimnutí, společně nalézáte cestu, jak dosáhnout cíle, který jste si stanovili. Trénink nikdy není nuda a často Vás překvapí novými cviky i jejich kombinacemi. Jakmile se někomu poštěstí dostat pod jeho křídla, drží se ho zuby nehty. Je dobrou volbou, výsledky se dostavují, spokojení klienti na něj pějí ódy a nemáte pocit, že jste pro něj pouze jedním z davu a zdrojem výdělku.