Genetika je často omílané téma a je jasné, že má určitý vliv na hubnutí a nabírání svalové hmoty. Jak je však tento vliv silný? Je vážně oprávněné používat genetiku jako výmluvu pro omluvení svého vzhledu, jak to mnoho lidí dělá? To se dočtete dále v článku.
Naši fyzickou zdatnost a také naši postavu formují 2 faktory – prostředí a genetické předpoklady. Prostředí, do kterého patří strava a fyzická aktivita, již chápeme vcelku dobře. S genetikou však na tom jsme podstatně hůře.
Co opravdu nemůžeme ovlivnit?
Somatotyp
Američan William Sheldon určil 3 základní typy postavy – ektomorf, mezomorf a endomorf.
Ektomorfové zpravidla mají velice málo tuku, ale zároveň i svalové hmoty. Jejich největším problémem je pak nabrat svalovou hmotu. Vynikají zejména ve vytrvalostních sportech.
Mezomorfové nemají problém jak s nabíráním svalů, tak s hubnutím. S těmito předpoklady jsou silnými kandidáty na to, aby excelovali téměř v jakémkoliv sportu, který si zvolí.
Endomorfové jsou opak ektomorfů – nabírání svalů i tuku pro ně není nic těžkého. Naopak hubnutí je pro ně mnohem obtížnější. Mají tedy dispozice především pro silové sporty.
Velmi malé procento lidí je však čistě jednoho z těchto 3 typů. Většina lidí je kombinací dvou nebo i všech tří.
Svůj somatotyp sice změnit nemůžete, ale zato např. endomorf se může vypracovat tak, že by se dal považovat spíše za mezomorfa. Naopak mezomorf, když nebude cvičit a bude se nevhodně stravovat, nakonec bude vypadat jako endomorf – jen to bude déle trvat.
Poměr pomalých a rychlých svalových vláken
Tento poměr je jednou z věcí, která je dána a kterou nemůžete změnit. Rozdíl mezi nimi je především v rychlosti kontrakce. Rychlá svalová vlákna mají také lepší schopnost růstu a jsou vhodné pro budování výbušné síly.
Proto tedy člověk, jehož svaly jsou složeny spíše z rychlých svalových vláken má předpoklady pro silové sporty, bodybuilding nebo běh na krátkou vzdálenost. Naopak člověk s vyšším poměrem pomalých svalových vláken ku rychlým má dispozice pro vytrvalostní sporty jako je například maratonský běh.
Kde se tuk uloží
Další z faktorů, které nemůžete ovlivnit. Většinou sice platí, že mužům se tuk ukládá převážně na břichu (jablkovitý typ) a ženám zase v bocích (hruškovitý typ). Toto pravidlo však nemusí platit pro každého.
Nutno také zmínit, že nelze ovlivnit ani místo, v kterém budete hubnout! Hubnutí je totiž zpravidla rovnoměrné – konkrétní oblast si proto zkrátka vybrat nemůžete. Více v tomto článku.
Tvar svalů
Genetika také hraje velkou roli v tvaru svalů. Každý tedy nemůže mít dokonalý vrchol bicepsu nebo břišní svaly perfektně rozdělené na 6 dílků.
Tohle však nejsou žádné opravdové problémy. Vezměte si tvar svalů – nestačilo by vám břišní svalstvo rozdělené pouze na 4 dílky?
Nebo proč by vás mělo zajímat, kde se vám převážně ukládá tuk? Až zhubnete, už to přece bude jedno!
A co pomalá a rychlá svalová vlákna? Tohle je opravdu omezení, ale spíš pro ty, kteří chtějí být vrcholovými sportovci. Proto tedy v případě, že takové ambice nemáte, tak se tím nemusíte vůbec zabývat.
Nepoužívejte genetiku jako výmluvu!
„Každý v naší rodině je tlustý, takže já musím být taky tlustý.“ Tohle je nejhorší věc, kterou si můžete říct. Všechno tím vlastně předčasně vzdáte a veškeré šance na úspěch jsou tatam.
Faktem je, že byste se měli podívat na to, jak se vlastně vaše rodina stravuje. Velmi často zjistíte, že jste pouze převzali jídelníček od svých rodičů a ani vás přitom nenapadne zamyslet se nad tím, jestli je správný.
A jaký je závěr?
Správná strava a aktivní životní styl tedy může mít větší vliv na váš vzhled než genetické předpoklady. Někdo to má těžší a někdo zase lehčí, změnit se však může každý, i VY.