Pokud se pro vás stal běh denním chlebem a vy si bez něj svůj život již nedokážete představit, máme pro vás tip, jak udělat běh ještě o něco více pekelnějším, jak si nastavit výzvu, kterou je nutno pokořit a stát se tím nejlepším. Tímto receptem je HIT trénink, tedy trénink při kterém budete hořet.
Pro koho?
Intervalový trénink by měli nasadit především ty osoby, které chtějí máknout na své fyzičce a budovat své svalstvo. Vzpomeňte si na atlety, kteří běhají maximálním tempem krátké tratě a na běžce na dlouhou distanc. Sprinteři bývají vždy mnohem více osvalení, než běžci, kteří běhají dlouhé tratě, a kteří jsou spíše šlachovití.
Jak to funguje?
A v čem intervalový trénink vlastně spočívá? Je to vcelku jednoduché. Váš běh bude rozdělen na několik fází, které se mezi sebou budou střídat. Tou první je zcela jistě rozehřátí, které by mělo trvat tak pět minut. Po něm následuje první fáze lehkého joggingu a po ní sprint, který běžíte tak na 70-90% svého výkonu. Po tomto sprintu opět část joggingu. Takto pasáže střídáte a na konci si dáte závěrečných pět minut výklusu.
Jak dlouho?
Intervalové běhání je opravdu morbidní a pro začátečníky je vhodné takto běhat maximálně dvacet minut. Sprintovat můžete například půl minuty a odpočívat minutu. S přibývající fyzičkou můžete sprinterské části natahovat na minutu až dvě a joggingové části jim vyrovnávat. Nezapomínejte však na to, že takto běhat můžete maximálně 45 minut. Poté tento trénink již ztrácí smysl a hlavně je vidět, že do toho opravdu nedáváte vše, pokud můžete i nadále.
Výhody a nevýhody?
Tento způsob běhu má spíše více výhod než nevýhod. Je ideální pro toho, kdo nemá příliš mnoho času, ale půl hodinky si vždy najde. Navíc díky němu dochází k poměrně značné váhové redukci a to i přes zachování objemu svalstva. Mezi nevýhody patří rozhodně energetická náročnost a tento běh není vhodný pro osoby trpícími bolestmi kloubů.