Nakonec Safron dospěl k modelu, který ukazuje, jak rytmická sexuální činnost ovlivňuje rytmus mozku. „Popisuje, jak se může rytmická stimulace rozšířit v odpovídajících frekvencích do nervové oscilace,“ sází vědecká slova tisková zpráva Safronovy Northwestrern University. Mluví však i jasnější řečí. Popisněji a sdělněji poté vysvětluje, že je to tentýž princip, jako když někoho houpáme na houpačce. Podobným způsobem kopulace prostě rozkomíhá a udržuje v pohybu mozek.
Rytmem k orgasmu
Je však třeba, aby sexuální stimulace byla intenzivní a dostatečně dlouhá. A především musí mozku dopřávat výrazný rytmus. Ano, výzkumy zjistily, že mozek se před blížícím orgasmem podobá mozku při intenzivním poslechu rytmické hudby. Nervová aktivita se slaďuje s tlukotem externího rytmu: neurony se synchronizují se stimuly a „vystřelují“ v pravidelných intervalech.
Server Bustle.com poznamenává, že při poslechu skladby se k ní mozek leckdy přidává a jakoby zpívá s ní. Podobně je to při sexu, vědci zjistili, že mozek stejně angažovaně a zúčastněně reaguje i na rytmus sexuální aktivity. Její tempo ho nakonec celý ovládne, přehluší obvyklé podněty a vyvolá stav vytržení. Safron ho nazývá přímo sexuálním transem, při němž je veškerá pozornost zaměřena na vzrušení a který otevírá cestu k orgasmu.
Safron připouští, že v jistém ohledu jeho závěry nejsou průkopnické. „Myšlenka, že sexuální zážitek může být změněným stavem vědomí, je jistým způsobem starodávná,“ uznává, dodává však: „Ukazuje se ale, že ji podporují i moderní vědomosti nerovědy.“
Sex jako tanec
Faktor rytmu autor studie vyzdvihuje, jemu přičítá největší zásluhy, právě jeho role považuje za klíčovou. Jde dokonce až tak daleko, že sex přirovnává k tanci či hudbě. Na reakci mozku má totiž podle něj velmi obdobné účinky. „Zpětně se to zdá velmi očividné. Zkraje jsem ale nečekal, že zjistím, že je sexuální aktivita tak podobná hudbě a tanci,“ uvádí Safron.
Podle něj přitom nejde jen o povahu zážitku, ve hře jsou i evoluční ohledy. Schopnost držet rytmus totiž může být velmi důvěryhodným testem fyzické kondice potenciálního partnera. A Safron dodává, že význam, který přikládá rytmu, je v souladu s tím, že například tanec je téměř univerzální součástí namlouvacích rituálů mnoha živočichů.
Jeho výzkum přitom nemusí být jen teoretickou zajímavůstkou, může mít i praktické dopady. Podle jeho slov může pomoci zlepšit sexuální život – prospěje, pokud se lidé více zaměří na rytmický aspekt sexuality.
Ani to přitom není úplnou novinkou, roli rytmu jako orgasmického nástroje zná například tantrický sex. Některé studie zjistily, že „chaotické“ sexuální stimuly, takové, které nedodržují rytmus, mají tendenci nás mást a dovádět naši pozornost. Web OMGYes, který si za svůj cíl vytkl odtabuizovávat ženskou sexuální rozkoš, uvádí „rytmickou techniku“ jako jednu z účinných cest k ženskému orgasmu.