Ani ten sebevíce intenzivní trénink založený na pravidelném opakování bicepsových zdvihů s jednouruční činkou nezmůže nic pro vaší celkovou sílu. Ovšem pokud byste do posilování zařadili nové svalové skupiny, přírůstek na svalech i síle jako takové by byl značný.
Pro větší sílu zkuste trénovat nové svaly – záda, nohy, ramenní pletenec.
Klíčem k získání svalového objemu a síly jsou tréninkové programy zaměřující se na celé svalové skupiny svalů, ty kombinují různé powerliftérské cviky, jako je dřep, mrtvý tah nebo benčpres. Jejich cvičením stimulujete růst svalů celého těla a zlepšíte svou fyzickou zdatnost a masivnost.
Jak získat větší sílu? Tipy
Provádění cviků
Každý chlap má svůj vlastní způsob, jak posilovat a konkrétní cvik dělat. Jednotliváprovedení se mohou lišit, v závislosti na fyzické zdatnosti, délce rukou či nohou nebo množství vaziva, jenž spojuje sval s kostí. Čím déle budete posilovat, tím získáte více zkušeností a zároveň vyvinete větší cit pro cvičení.
Vlastní styl si vybudujete zkušenostmi a také napodobováním jiných cvičenců přímo v posilovně, nebo na videích a fotkách. Stálým zlepšováním techniky a výkonnosti bude mít každý trénink větší smysl.
Pro větší sílu
Při posilování s lehčími váhami se snažte o rychlejší tempo jednotlivých opakování, čímž začnete svalová vlákna více stimulovat k růsti. Těžké váhy vyžadují tvorbu výbušné síly a rychlosti v pozitivní fázi tréninku. Z počátku možná účinky zrychlení nebudou znát, ovšem vytrváním a stálým se posouváním kupředu, přijde kýžené zlepšení výkonu a zvýšení síly.
Nepřehánět to
Silový trénink velkých svalových partií představuje pro tělo zátěž, která by měla být protipólem pro dostatečné odpočinutí a obnovení síly, jenž po samotném tréninku klesá.
Tou správnou cestou jsou kratší tréninky se maximálním soustředěním.
Zhruba 45 minut silového posilováníposkytne organismu podnět k silovému přírůstku s opakováním každý druhý den s tím, že meziden věnujete odpočinku a nabrání nové energie. Každodenní makání vede k přetrénování.
Trénink mozku
Propojte mozek a tělo tak, že o každém tréninku budete přemýšlet. Vytvořte si vizualizaci toho, co vás čeká. Přes napochodování do posilky si představte, jak budete cvičit, jak se vám svaly prokrvují a svaly pumpují. vykreslete si v mozku obrázek toho, jaká bude reakce svalů na zvedanou váhu.
Je dokázáno, že vizualizace tréninku v mozku připraví tělo na trénink a to pak poddá lepší výsledky.
Stanovte cíle a zaveďte deník
Máte-li se dočkat zlepšení, je třeba být realistou. Stanovením reálných cílů se budete těšit z postupných, ale přesto výsledků. Nesplnitelné ideály vypadají na papíru hezky či v představách hezky, ale ve výsledku vás bude čekat jen frustrace z nedokončeného, nesplněného. Takové zklamání vás může tak podkopat, že celý trénink pověsíte na hřebík – kompletně.
Optimální cíl si stanovíte tak, že budete vycházet ze své aktuální formy a tělesných předpokladů.
Veďte si deník a zaznamenávejte plánované váhy, počet sérií, opakování. Dávejte sipřiměřené cíle a tím tak vaše síla pomalu, ale jistě zkutečně vzroste.